style> .imageRS { border:1px solid black; box-shadow: 10px 10px 5px #888888; } p { font-size: 13pt; } li { font-size: 13pt; } .zbox4 {padding-left:4px;padding-right:4px;border:2px solid navy;}

מדוע Not Provided אינו סופו של SEO

בחודש אוקטובר 2013 חגגה גוגל 15 שנים להיסוודה וציינה זאת במספר הכרזות חדשות כמו האלגוריתם החדש Hummingbird. בלי קשר לאלגוריתם החדש סימנה גוגל את סופו של דוח מילות המפתח בתוכנת Google Analytics. במילים אחרות, דוח מילות מפתח, שמיד אראה לכם, יהיה עם שורה אחת ומילת המפתח היחידה שתופיעה שם היא Not Provided. מילים אחרות: ברוכים הבאים ל-100% Not Provided שמקשה על מקדמי אתרים SEO כמו גם על מי שעושה פרסום בגוגל Google Ads ועכשיו לפרטים.

מילות מפתח בגוגל אנליטיקס

אנשי עסקים מגששים בחשכה אחר מילות מפתח שעכשיו הם Not Providedבאמצעות גוגל אנליטיקס יכולים, או יותר נכון יכלו (לשון עבר) ומיד אני אסביר, בעלי עסקים לראות את מילות המפתח שהגולשים חיפשו בגוגל, גוגל הציג להם תוצאות אורגניות, הגולשים לחצו והגיעו לאתר. זהו מידע חשוב מאוד כי הוא מציג מה למעשה המבקרים באתר ציפו למצוא באתר שאליו הם הגיעו.

בנוסף, בעלי עסקים יכולים לראות בדוח מילות המפתח את אותם ביטויים שהגולשים חיפשו וגוגל חשב שהדף באתר שלהם מספיק חשוב כדי להציגו.

להצגת מילות המפתח שבהם הגיעה תנועה אורגנית לאתר יש חשיבות גדולה היות וניתן לראות נתונים נוספים כמו: שיעור יציאה מדף כניסה (נטישה, bounced rate), זמני שהייה בדף, מספר הדפים הממוצע שנצפו וכדומה המאפשרים לבעלי עסקים למטב, מהמילה טוב, את התכנים באתר שלהם.

אותו דבר לגבי מפרסמים בגוגל שיכולים להיעזר בפרסום כדי לחזק את הפעילות האורגנית.

התמקדות בדפים עם שיעורי יציאה גבוהים מדף כניסה צריכים טיפול והתייחסות מיוחדת מצד בעלי אתרים כי אלה הם הדפים באתר אשר 'הורסים' את חוויית המשתמש.

בתמונה הבאה תוכלו לראות דוח מילות מפתח שכזה לדף מסויים באתר. בטור מילת מפתח ניתן לראות את כל הביטויים שלקוחות חיפשו וגוגל הציג את הדף הזה מהאתר, הגולשים לחצו והגיעו לאתר, רק שימו לב לתאריך הדוח הרשום מצד ימין למעלה (ככה זה לא נראה היום ועל כך בהמשך)

דוח מילות מפתח לדף נחיתה

בדרך כלל יש לצפות לשיעור יציאה נמוך מדף כניסה אבל לא תמיד צריך להיות כך. שיעור יציאה גבוה מדף כניסה פירושו שהדף מסיבה כלשהי 'לא סיפק את הסחורה' ולכן הגולש שהגיע אליו בחר ללחוץ 'אחורה' ולחזור לתוצאות החיפוש. מבחינת הלקוח זאת חוויית משתמש גרועה ביותר ומבחינת גוגל זה איתות כי משהו לא בסדר בדף אליו הוא (גוגל) הביא את התנועה. אם עוד ועוד תנועה שגוגל הביא לאתר תנטוש ואחוזי היציאה מדף הכניסה יהיו גבוהים, הדף הזה ירד, בסופו של דבר, בדירוג לאותו ביטוי מפתח. חשוב נכון?

אז מה זה SSL?

SSL הוא פרוטוקול אבטחת נתונים המאפשר תקשורת מאובטחת בין מחשב הלקוח (המחשב על השולחן שלך) למחשב השרת שם נמצא האתר בו אתה גולש, למשל האתר של Google.

בדרך כלל נעשה שימוש בפרוטוקול מאובטח SSL כאשר עוברים לשלב התשלום והכנסת פרטי כרטיס אשראי כדי שאף אחד לא יוכל להבין את המידע המעורבל בין שני המחשבים.

כאשר לקוח עושה תהליך התחברות (login) עם שם משתמש וסיסמה לגוגל כדי להיכנס לאחד מהשירותים שהוא מקבל מגוגל, למשל: ג'ימייל, יוטיוב, Google Plus, יומן, בלוגר ועוד, התקשורת הופכת להיות תקשורת נתונים מאובטחת.

כאשר יש תקשורת מאובטחת, במקום http תראו בשורת הכתובת https ויופיע מנעול.

NotProvided07w600

במצב תקשורת רגיל, מי שיצליח להאזין לתקשורת בין מחשב לקוח למחשב שרת יוכל לראות את הנתונים. המשמעות של תקשורת מאובטחת היא שרק מחשב השרת יכול לראות מה שולח לו מחשב הלקוח ומחשב הלקוח הוא היחיד שיכול לראות מה שולח לו השרת. אם מישהו יצליח להאזין לתקשורת מאובטחת הוא יקבל אוסף של נתונים מעורבלים (ולא כמו שג'יימס בונד אמר על הוודקה מרטיני: shaken not stirred) שייקח לו שנות דור כדי לפענח אותם.

Not Providedלמה אני מספר לכם את כל זה? הסיבה היא שמאז חודש אוקטובר 2011 החליטו בגוגל שלקוח שנמצא בתקשורת מאובטחת עם גוגל (כלומר, עשה login עם שם וסיסמה לאחד השירותים) ועורך חיפוש בגוגל, גוגל יציג בפניו תוצאות אורגניות. אם הלקוח לחץ על אחת התוצאות האורגניות, נתוני מילות המפתח שחיפש לא יקלטו בתוכנת אנליטיקס הנמצאת באתר אליו הוא גלש.

גוגל החליטה 100% Not Provided

ב-23 לספטמבר, 2013 החליטה גוגל להחיל את הפרוטוקול המאובטח SSL על כל חיפוש שנעשה מגוגל בין אם זה google.com, google.co.il או כל אחר חיפוש אחר של גוגל, ללא קשר אם המשתמש באותו מחשב עשה login או לא וכך זה נראה:

חיפוש מאובטח גם אם הלקוח לא עשה Login

עוד בחודש מרץ 2012 החליטה Firefox שכל גישה לגוגל תעשה מאובטחת כברירת מחדל. המשמעות היא שביטויי המפתח שמחפשים משתמשי Firefox לא יראה בתוכנת אנליטיקס של האתרים אליהם הם הגיעו באמצעות לחיצה על תוצאה אורגנית.

איך Not Provided מתבטא בדוחות של גוגל אנליטיקס?

אז אם לא רואים בגוגל אנליטיקס את מילות המפתח, מה כן רואים? רואים Not Provided.

 1. הכנסו לאתר בגוגל אנליטיקס,
 2. לחצו התנהגות, תוכן אתר, דפי נחיתה
 3. לחצו על דף (שורה) בדוח,
 4. לחצו מאפיין משני,
 5. לחצו מקורות תנועה בחלונית שנפתחה,
 6. לחצו מילת מפתח

דוח מילות מפתח לדף נחיתה

בסוף 2012 גודלו של ה- Not Provided נע בין 20% ל- 30% תלוי בתכני האתר והקהלים אליו הוא פונה והיה ניתן לחיות עם זה. כפי שאתם רואים בתמונה למעלה, נכון לתחילת אוקטובר 2013, בדף זה 466 ביקורים מתוך 767 שהם כמעט 60% מהתנועה האורגנית לדף (ועוד מעט זה יהיה 100%), בעל האתר לא יכול לראות את הביטויים – זה לא חלק קטן.

למה אני אומר שהיה אפשר לחיות עם זה אז בשנת 2012? כי נותרו לנו עדיין 80% ביטויים שאנחנו יודעים בוודאות ויכולים להניח שאותם 20% שאיננו רואים מתנהגים כמו ה- 80% שאנחנו כן רואים. אמנם זה לא הכי מדוייק, אבל זוהי הנחה שניתן לעבוד איתה והיא מניחה את הדעת. כאמור, היום המצב שונה בתכלית.

איך Not Povided נראה בדוח של דף מסויים כבר ראינו לעיל, עתה נראה את התמונה הרחבה יותר. שימו לב שבעת כתיבת המאמר עברו עשרה ימים לערך מאז שהוחשכו נתוני מילות המפתח ובאותה תקופה גם נעשה שינוי במימשק.

 1. היכנסו לחשבון גוגל שלכם,
 2. פתחו את גוגל אנליטיקס,
 3. לחצו רכישה,
 4. לחצו כל התנועה

וזה הדוח שתקבלו:

כל התנועה בגוגל אנליטיקס

עכשיו:

 1. לחצו בדוח שלפניכם על השורה של google / organic
 2. לחצו על מאפיין משני,
 3. לחצו על מקורות תנועה בחלונית שנפתחה,
 4. לחצו על מילת מפתח

בחירת מילות מילות בחיפוש אורגני

וזה הדוח שתראו:

דוח מילות מפתח של תנועה אורגנית

באתר ממנו נלקחו הנתונים, היקף ה- Not Provided נכון ל- 5 באוקטובר, 2013 עומד על 79% מכלל התנועה האורגנית המגיעה מדף התוצאות של גוגל ועוד מעט זה יהיה 100% Not Provided. נכון ליולי 2015, למעלה מ- 95% מהתנועה האורגנית היא Not Provided.

מה הסיבות שהניעו את גוגל לעבר תקשורת מאובטחת?

הסיבה שאני כותב את החלק הזה לפני שאעבור לפתרונות המוצעים היא שאנשים רוצים לדעת למה? אני אנסה להסביר אבל כבר אומר לכם מראש, כי ההסבר שלי וההבנה שלכם את הסיבות שמאחורי הלמה, לא תשנה את העובדה שמעכשיו לא נראה יותר בדוחות אנליטיקס את מילות המפתח של התנועה האורגנית מגוגל. נקודה.

להסבר מה עושים? לחץ כאן

אם נשארת איתי כאן, סימן שאתה סקרן לדעת למה? למה גוגל החליטה להסתיר את מילות המפתח שהביאו לקוחות לאתר מתנועה אורגנית?

קודם אני אציג את הגישה של גוגל הגורסת שגוגל רוצה לאפשר ללקוחותיה פרטיות. בכל תקשורת אינטרנטית שנעשת בין מחשב לקוח (המחשב שלך) למחשב שרת (האתר בו אתה גולש) הכוללים את הבקשה שלך למידע ועוד הרבה נתונים נוספים.

לחיצה על קישור באתר כדי לעבור למשאב (עמוד, תמונה…) אחר באותו אתר או לעבור למשאב (עמוד, תמונה,..) באתר אחר יוצרת תקשורת בין שני המחשבים המעורבים בכך: מחשב הלקוח ומחשב השרת. המידע שמועבר הוא כתובת URL אבל גם מיע נוסף כמו: מערכת ההפעלה של המחשב שלך, שפת מערכת ההפעלה, סוג הדפדפן, רזולוציית מסך, מספר צבעים במסך ועוד ועוד נתוני שאינך מודע שהם מועברים, אבל הם כן.

מאיפוא חשבת שגוגל אנליטיקס יכול להציג כל כך הרבה נתונים? זה בגלל שבכל תקשורת הם מועברים ואם באתר אליו אתה גולש מותקנת תוכנת גוגל אנליטיקס היא קולטת את הנתונים וכך תוכל לראות דוח מאיזה מכשירים גלשו אליך לאתר, מהי מערכת ההפעלה, איזה דפדפן ובאיזה גרסה ועוד ועוד.

אחד הנתונים החשובים שעוברים בתקשורת הוא IP שהוא ביטוי לכתובת המחשב. לכל מחשב באינטרנט יש כתובת IP ייחודית שבנוייה מ- 4 מספרים ונראית כך: 212.175.69.35 למשל.

את הכתובת ממנה אתה גולש כמו נתונים אחרים תוכל לראות כאן למטה:

IP
Want This

רואים כמה זה קל? בואו נתקדם,

יש עוד נתונים שעוברים בין המחשבים והם נקראים פרמטרים, לפעמים אנחנו רואים אותם ולפעמים לא (למתכנתים שביניכם אומר שזה תלוי בשיטה: בשיטת get תוכלו לראות, בשיטת post לא).

בואו ואדגים לכם כיצד זה נעשה בעת חיפוש בגוגל. כי שיהיה קל לפענח ולהדגים את המנגנון אערוך את החיפוש בעברית, אבל ברור לכם זה שרלוונטי לכל שפה אחרת.

 1. הכנסו לגוגל בכתובת www.google.co.il,
 2. חפשו את הביטוי diamond ring,
 3. על החלון, חלון הדפדפן :-), יופיעו תוצאות ממומנות ותוצאות אורגניות,
 4. הציבו את הסמן על כותרת של אחת תוצאות הטקסט האורגניות,
 5. לחצו לחיצה ימנית בעכבר,
 6. בחרו העתק כתובת קישור.
 7. פתחו פנקס רשימות (Notepad),
 8. בצעו הדבק (Edit, Paste)

בואו נתקדם

 1. חזרו לחלון התוצאות של גוגל,
 2. הציבו את הסמן על כותרת של אחת מהתוצאות הממומנות (לא ללחוץ, רק להציב את הסמן מעל),
 3. לחצו לחיצה ימנית בעכבר,
 4. בחרו העתק כתובת קישור,
 5. עברו לפנקס הרשימות,
 6. בצעו הדבק

וזה מה שתראו: למעלה קישור של תוצאה אורגנית ולמטה קישור של תוצאה ממומנת:

העברת פרמטרים בחיפוש אורגני ובחיפוש ממומן

מה שאתם רואים בפנקס הרשימות, אלא הם שתי כתובות (URLs): הכתובת העליונה היא קישור של תוצאה אורגנית ולמטה קישור של תוצאה ממומנת. חדי העין שביניכם יכולים להבחין שבקישור של התוצאה הממומנת מופיעות מילות החיפוש ובקישור של התוצאה האורגנית הן לא מופיעות. זכרו אלה הם שני קישורים שנלקחו מדף התוצאות של גוגל. אז מה קורה כאן?

גוגל לא מעביר פרמטרים, במקרה זה מילות המפתח של החיפוש, הלאה ושומר אותן לעצמו. כך שמי שילחץ על תוצאה אורגנית ויגיע לאתר, אותו אתר יקבל את התנועה מדף תוצאות החיפוש של גוגל אבל לא ידע לעולם מהן מילות המפתח שחיפש הגולש. זוהי פרטיות!

העדות הזאת שהבאתי בפניכם בוודאי תעורר כמה סימני שאלה, והרי יש פה הפלייה: אם אתה משלם (פרסום ממומן בגוגל אדוורדס) אתה תראה את מילות המפתח שחיפשו הגולשים שלחצו על המודעה שלך ואם אתה נהנה מתנועה חינם מגוגל, כלומר גולשים שהגיעו מלחיצה על תוצאה אורגנית לאתר שלך, לא תראה את מילות המפתח שהקלידו בתיבת החיפוש של גוגל.

הגילוי למפרסמים ב- Google AdWords לעומת ההסתרה בתוצאות האורגניות מעלה את השאלה האם באמת נושא הפרטיות שגוגל מנפנפת בו הוא לא איזה שהוא תירוץ קלוש שמכריח את בעלי האתרים לפרסם בגוגל? שאלה שאין לי תשובה ברורה עליה, אני רק יכול לומר שגוגל זה עסק, עסק רווחי מאוד שעושה כסף מ… פרסום. למעשה 97% מהרווחים של גוגל בשנים האחרונות היו ממודעות Google AdWords ואם עד עכשיו גוגל סיפקה נתונים בחינם והכוונה לנתוני מילות מפתח, היא מפסיקה את השירות הזה משיקוליה ומחליטה לגבות כסף ממני שרוצה לראות את מילות המפתח. אולי אתם לא מסכימים עם המהלך, אבל אפשר להבין את גוגל.

נחזור לנושא התקשורת. במרבית המקרים האתר שאליו אתה מגיע מקבל את הבקשה למידע הכוללת את נתוני המחשב שלך, כתובת ה- IP שלך ומתייחס אליך בתור אנונימי. אבל עם קצת עבודה (רוצים לדעת עוד? אתם מוזמנים לקרוא בספר מדריך Hacking ואבטחת מידע בהוצאת הוד-עמי) יהיה אפשר לזהות מי אתה באמת.

אם אפשר לגלות מי אתה ולחבר לזה את המידע מה אתה מחפש בגוגל הרי יש פה פגיעה בפרטיות ועל זה גוגל מנסה להגן עלינו הגולשים מאז 2011. זה כמובן מעלה שאלה אחרת והיא למה הם נזכרו רק בשנת 2011? טוב, אשאיר את השאלה הזאת פתוחה.

ואז הגיעה NSA או בשמה המלא: National Security Agency עם פרויקט PRISM, פרויקט הריגול האינטרנטי (סייבר) שעליו תוכל לקרוא כאן. בחודש יוני 2013 גוגל טענה שהיא פועלת בהתאם לחוק בארה"ב אבל לא הודיעה רשמית שהיא שותפה ב- PRISM ומכיון שאינני מעורה בקהיליית המודיעין, אני עוצר כאן את הדיון האם היתה ל- NSA יד ורגל בהחלטה של גוגל לעבר 100% Not Provided.

לסיום הפרק הזה, אני רוצה להעלות סברה נוספת, חייב לומר קצת נועזת לגבי Not Provided. בתקופה האחרונה השילוב של לחצני הרשתות החברתיות הולך וגובר, לחצני אהבתי ולחצני שיתוף לפייסבוק, טוויטר, לינקדאין, גוגל פלוס ורשתות חברתיות אחרות כמו שניתן לראות בתמונה למטה.

לחצני מדיה חברתית

מאחורי כל לחצן כזה מופיע קוד. זהו למעשה תסריט השולח בקשה לשרת שאת נתוניו הוא רוצה להציג. כאשר נטען דף לדפדפן, הדפדפן קורא את התסריט (קוד תוכנה) להצגת הלחצן של פייסבוק לדוגמה ומפעיל אותו. אני חייב לציין שקוד התוכנה סופק על ידי פייסבוק.

אני מתנצל מראש על ההסבר הטכני, אבל הוא הכרחי לטענה והיא שבמעבר הנתונים בין הדפדפן לפייסבוק עוברים עוד כמה נתונים כמו כתובת הדף (זה הכרחי), IP (אין מה לעשות), גודל המסך, מספר צבעים ועוד נתונים. עד כה הכול בסדר, אז מה יש לגוגל לחשוש? גוגל חוששת שבין הנתונים שעוברים לפייסבוק המתחרה עוברים גם מילות המפתח ואת החור, את הזליגה הזאת גוגל רוצה לעצור.

גוגל רוצה למנוע מפייסבוק, המתחרה העיקרית והשותפה של מיקרוסופט, מלהגיע למידע חשוב כל כך כמו מילות המפתח.

מה עושים?

יש מספר דרכים להגיע למילות מפתח המביאות תנועה ואסקור את כולן:

1. דוח שאילתות בכלי מנהלי האתרים של גוגל

כלי מנהלי האתרים הידוע בשמו Google Serach Console מציג דוח שאילתות בהם כן ניתן לראות את מילות המפתח שהביאו תנועה. לצורך הפקת הדוח יש לחבר את חשבון גוגל אנליטיקס עם חשבון כלי מנהלי האתרים.

 1. היכנסו לכלי מנהלי האתרים (בהנחה שחשבון גוגל אנליטיקס וחשבון כלי מנהלי האתרים, מחוברים)
 2. לחצו תנועת חיפוש
 3. לחצו שאילתות חיפוש

והדוח הזה יופיע לפניכם:

שאילתות חיפוש בכלי מנהלי אתרים

כפי שניתן לראות בכל שורה מופיעים הנתונים הבאים: ביטוי החיפוש שחיפשו הגולשים בהם הופיעה תוצאה אורגנית מאתר זה, מספר ההופעות, מספר הקליקים המציין את מספר הפעמים שהגולשים לחצו על התוצאה האורגנית של אתר זה ונתונים נוספים. אבל איזה דף הציג גוגל לגולשים בתוצאות החיפוש?

כדי לדעת זאת יהיה עליכם ללחוץ על ביטוי מפתח ותקבלו את שם הדף אליו הגיעו הגולשים כתוצאה מחיפוש ביטוי המפתח ולחיצה על תוצאה אורגנית מהאתר.

ביצוע דף בכלי מנהלי אתרים

הבעיה היא שזהו, אין יותר נתונים ואני אסביר. לפי שורה מספר 1 שבתמונה שלמעלה, 1,000 איש חיפשו את ביטוי המפתח וגוגל הציג את הדף במקום הראשון בתוצאות האורגניות. מתוכם 600 לחצו והגיעו לאתר שזה CTR של 60% (יפה!) אבל מה הלאה? כמה מהם נטשו? כמה זמן נשארו אלה שהמשיכו? האם הם בסוף רכשו? ועוד שאלות שאין עליהם מענה ולא נותנות בידינו מספיק מידע כדי להחליט האם ביטוי מפתח הזה ריווחי/יעיל/אפקטיבי.

שימו לב לאחוזי ההקלקה CTR לתוצאה במקום הראשון לעומת המקום השני והשלישי. בעוד ההפרש בין המקום הראשון, בו אחוז ההקלקה הוא 60% לבין המקום השני, בו אחוז ההקלדה הוא 35%, הוא הפרש גדול של 41%, הרי ההפרש בין המקום השני למקום השלישי (36% , 30% בהתאמה) אינו גדול (רק 17%) ולא קיים הפרש ב- CTR בין המקום השלישי לרביעי.

* הנתונים האלה נכונים לביטוי החיפוש הזה ולא לכלל ביטויי החיפוש.

דו"ח דומה תוכלו לראות גם בגוגל אנליטיקס. לחצו רכישה, אופטימיזציה של מנוע חיפוש, שאילתות ותקבלו דוח דומה.

2. דוח דפי נחיתה בגוגל אנליטיקס

נחזור לגוגל אנליטיקס וננסה לראות אם נצליח לחלץ מידע משם.

 1. הכנסו לגוגל אנליטיקס,
 2. לחצו רכישה,
 3. לחצו כל התנועה,
 4. לחצו google / organic בדוח,
 5. לחצו מאפיין משני,
 6. לחצו מקורות תנועה בחלונית שנפתחה,
 7. לחצו דף נחיתה,

דפי נחיתה ל- Not Provided

בדוח הזה ניתן לראות מהם דפי הנחיתה אליהם הגיעה התנועה האורגנית שביטוי החיפוש שלה אינו ידוע (Not Provided). זה יכול לתת לנו יכולת לנחש מה הקליד הגולש בתיבת החיפוש של גוגל, אבל לא יותר מזה.

זהו דו"ח חשוב כדי למשל לזהות את הדפים בעלי אחוזי נטישה גבוהים, זמני שהייה קצרים, אבל את ביטוי המפתח שהביא את הגולש לאותו דף אנחנו לעולם לא נדע, נוכל רק לנחש.

3. לפרסם בגוגל אדוורדס

מי שרוצה לראות נתונים צריך כנראה לשלם ועל המחשבות והסיבות למהלך של גוגל לעבר 100% Not Provided אותם כבר הזכרתי בתחילת המאמר, לא אחזור עליהם כאן.

מי שיקים מסעות פרסום בגוגל אדוורדס, יוציא כסף להביא לקוחות מפרסום ממומן, יוכל לקבל את נתוני מילות המפתח על מודעות הפרסום שלו ויוכל לדעת איזה מילים מביאות לו תנועה וגם מכירות או פניות.

תנועת חיפוש רגילה מול תנועת חיפוש ממומנת

הדוח הזה מחולק למספר חלקים: החלק הימני הוא החלק של התוצאות בתשלום, החלק האמצעי הוא של החיפוש הרגיל והחלק השלישי הוא נתונים משולבים שהביאו תנועה לאתר בין בחינם או בתשלום.

זהו בלי ספק הדוח הכי מדוייק שנסקר עד כה כדי לדעת את ביטויי החיפוש. הבעיה היא שאם לא יוגדר ביטוי המפתח לא ניתן יהיה לראות תנועה אליו. למשל, אם אתה מוכר פרחים ואתה עורך פרסום בגוגל אדוורדס, כדי לדעת האם יש לך תנועה אורגנית מהביטוי "פרחים לכלה" תצטרך להוסיף את הביטוי "פרחים לכלה" לקבוצת מודעות, להגדיר מחיר מקסימאלי לקליק, אחרת לא תדע. גוגל לא יציג לך חיפושים רגיל לביטוי "פרחים לכלה" אם לא תשלם עליו.

 4. להשתמש בנתונים של מנועי חיפוש אחרים

רלוונטי למי שיש לו לקוחות המחפשים במנועי חיפוש אחרים ולא גוגל. מנועי חיפוש אחרים כמו Bing, Yahoo וגם Ask עדיין מעבירים את מילות החיפוש אבל צריך לזכור שבישראל זה לא רלוונטי כי חלקו של גוגל הוא עצום.

מנתוני האתר שאת נתוניו ראיתם בפוסט זה, על תנועה אורגנית של 86 גולשים מגוגל, מגיע 1 גולש מ- bing, ועל תנועה אורגנית של 129 גולשים מגוגל, מגיע רק 1 גולש מיאהו. בנירמול הנתונים זה נראה כך: על כל גולש שמגיע בתנועה אורגנית מיאהו, מגיע 1.5 גולש מבינג ו- 129 גולשים מגוגל.

בעולם המספרים שונים. הנתח של מנוע החיפוש גוגל בארה"ב הוא 66%, מזה תקופה ממושכת, והנתח של בינג ו- יאהו מתקרב ל- 30% מלמטה.

5. להעזר בתוכנה הסטטיסטית המותקנת בשרת

בשרת בו מאוחסן האתר שלך יש תוכנה סטטיסטית האוספת את הנתונים אבל עושה זאת בדרך שונה מאשר תוכנת גוגל אנליטיקס. התוכנה הסטטיסטית בשרת אוספת את הנתונים מהתקשורת שבין השרת ללקוח ואילו תוכנת גוגל אנליטיקס מופעלת ממחשב הלקוח ושולחת נתונים לשרת של גוגל. יש עוד הבדלים אבל זהו ההבדל המרכזי.

מכיוון שתוכנת גוגל אנליטיקס מופעלת בעת שדף מהאתר שלך מוצג במחשב הלקוח שביקש אותו היא מסוגלת לשתול במחשב שלך עוגייה (Cookies) שיעזרו לה לקבוע את זמן השהייה שלך באתר, האם אתה לקוח חוזר ועוד דברים שתוכנת שרת לא יכולה לעשות כי היא לא נמצאת במחשב הלקוח אלא במחשב השרת.

סדרה של פתרונות שמציע ראנד פישקין מ- MOZ, חלקן נסקרו כאן למעלה, אבל כדאי לשמוע אותו, יש לו מבט מעניין.

האם זה סופו של ה- SEO?

מידי פעם מישהו מעלה מאמר/פוסט שמספיד את מקדמי האתרים וסותם את הגולל על SEO. האמנם? גם הפעם נצלו משווקים באינטרנט את ההכרזה של גוגל 100% Not Provided כדי שוב לכתוב על סופו של ה- SEO, אז הנה לפניכם כמה סיבות טובות מדוע ההכרזה של גוגל על הסתרת מילות המפתח של התנועה האורגנית לא תשפיע על מאמצי הקידום של האתר בתוצאות החיפוש של גוגל.

SEO זה יותר ממילות מפתח

טוב, לא תמיד זה היה כך. בשנים הראשונות של גוגל מילות המפתח היו הכול, עד כדי כך שאני זוכר שעוד בשנת 2007 מי שרצה לקדם את האתר שלו, מספיק שהיה כותב ב- meta keywords, שבינתיים יצא משימוש, את המילה: סקס לאורך שורה וחצי ומובטח היה לו שהאתר שלו יופיע במהרה בעמוד הראשון. אל תנסו את זה עכשיו משתי סיבות: האחת, התגית meta keywords כבר לא בשימוש, והסיבה השנייה היא שאם תכתבו "סקס" פעם אחר פעם לאורך שורה וחצי, גוגל עשוי לראות זאת בחומרה ולהעניש את הדף/אתר.

תהליך SEO שחקר מילות המפתח הוא חלק ממנו, מאפשר לחשוף את האתר שלך לא רק לביטוי אחד אלא למיגוון גדול של ביטויים שמתבטאים גם במבנה האתר ותכניו. כאשר אני עובד עם לקוחות על מילות מפתח אנחנו יוצאים לדרך עם רשימה ארוכה של ביטויים שהם ואריאציה כזאת או אחרת של ביטוי ממנו התחלנו את התהליך.

כל הביטויים האלה מביאים תנועה, מי יותר ומי פחות. מספר החיפושים הוא לא הפרמטר היחידי שקובע האם נקדם את הביטוי או לא. במרבית המקרים אני רואה שאמנם הביטוי המרכזי מביא הרבה תנועה, אבל התנועה מעשרות ומאות הביטויים שהם וריאציה שלו מביאים הרבה יותר תנועה – זהו בדיוק הזנב הארוך כפי שהטיב לתאר אותו כריס אנדרסון, ואומר עוד משהו: אותם ביטויי זנב ארוך מביאים לא רק יותר תנועה אלא תנועה שיותר ממירה. זוהי לא תוצאה של מחקר אלא יותר של ניסיוני האישי.

אסטרטגיית SEO צריכה להיות כזאת שלא תבנה רק על מספר ביטויים מצומצם, אלא על מנעד גדול של ביטויים קרובים המשובצים בתוך תוכן "דביק" ובעל ערך ללקוח הקורא אותו.

התהליך בו גוגל מסתירה את מילות המפתח שהביאו את התנועה האורגנית לאתר, מקשה על היכולת להעריך עד כמה המילים האלה ריווחיות עבור בעל האתר. על ידי בחינה של נתונים אחרים כמו דפי נחיתה, אחוז נטישה מדף כניסה, זמן השהייה באתר, ניתן לשער מה קרה לתנועה שגוגל הביא לאתר ולערוך שינויים בהתאם.

עוד לפני שהתנועה הגיעה לגוגל נוכל לדעת מתוך הנתונים של כלי מנהלי האתרים איך נראו תוצאות דף החיפוש ומה היה מיקומה של התוצאה מהאתר שלך. הנתונים שמציג כלי מנהלי האתרים, שאילתות מציג: חשיפות, הקלקות, אחוז הקלקה (CTR) וכן מיקום ממוצע. לחיצה על מילת המפתח מגלה נתונים נוספים הקשורים במיקום דף מהאתר. בעזרת דוח כלי מנהלי האתרים בצירוף דוחות אנליטיקס של דפי הנחיתה ניתן למצוא את מילות המפתח שעושות או לא עושות את העבודה.

הבעיה היא שמילות המפתח שמציג כלי מנהלי האתרים הן מילות מפתח שכבר יש לנו באתר. אם אנחנו רוצים להגדיל את התנועה לאתר אנחנו לא רק צריכים מיקום טוב יותר בתוצאות החיפוש למילות מפתח שאנחנו יודעים עליהן, אלא למילות מפתח שהלקוחות מחפשים ואשר איננו יודעים ועל כך בהמשך.

מילות המפתח המביאות תנועה לאתר שלך כבר נמצאות באתר

אני חייב לציין שזה נדיר למצוא ביטוי מפתח שלא ידעתי עליו שהביא תנועה. במילים אחרות, לא הופתעתי למראה דוח מילות המפתח ולמה? כי אלו היו מילות המפתח שאותם כתבתי ב- title, ב- meta description וכמובן בתוכן האתר.

מעבר לזאת, אני גם כתבתי את אותם ביטויים בתוכן שפרסמתי מחוץ לאתר שלי: בפוסטים, בסטטוסים, בתגובות ולפעמים קישרתי את מילות המפתח אליי לאתר, כך שדוח מילות המפתח לא היה הפתעה עבורי וגם לא צריך להיות הפתעה עבור האתר שלך.

בעזרת דוחות גוגל אנליטיקס תוכל לראות את דוח דפי הנחיתה. אלא הם הדפים הראשונים שהגיעו הגולשים לאתר שלך. אם תבחר להציג רק את התנועה ממנועי החיפוש בחיפוש הרגיל תוכל לראות את הדפים שמביאים לך תנועה אורגנית. עכשיו, מיין את הדפים לפי כותרת החלון (title) ואולי גם לפי כותרת הדף (h1) ותוכל לראות שאם אכן עשית עבודת SEO טובה, הרי גוגל הביא לך תנועה שחיפשה את אותן מילות מפתח אותן ציינת בדף.

הסתרת ביטויי המפתח בדוחות אנליטיקס מקשה עלינו כבעלי עסקים ומסיטה את המיקוד מביטוי מפתח זה או אחר לעבר איך הלקוחות מתנהגים כאשר הם מגיעים לאתר: כמה מהם נוטשים? כמה דפים רואים בממוצע? מהו זמן השהייה הממוצע? באיזה דפים הם מילאו טופס צור קשר? ועוד דברים חשובים שעלינו לשים לב למשל כמו אתר מותאם לנייד וגם מהירות אתר.

זה לא שעבר תפקידם של מילות המפתח, אבל גוגל מכריחה את בעל העסק להסתכל מעבר למילות המפתח, לחשוב על כוונתו של המחפש שחיפש את אותו ביטוי מפתח, מה הוא מחפש? מה הוא רוצה? מה יהיה עבורו ערך? מה יגרום לו לחזור? מה יגרום לו לפעול? ולכן, הערך שצריך להינתן כבר לא נמדד במספר מילים אלא ביכולת של התוכן ל"הדביק" את הגולש לדף, להניע אותו לפעולה ואולי גם לגרום לו לעשות אהבתי וגם שיתוף.

עד כאן אני. שיתפתי אתכם בחמשת האפשרויות הכי חשובות שיעזרו לכם להתגבר על הסתרת מילות המפתח לתנועה האורגנית לאתר ואני אשמח לשמוע מה דעתכם. האם אתם מרגישים שלא בנוח בגלל חוסר מילות המפתח של התנועה האורגנית? האם אתם מתכוונים לשלם לגוגל (פרסום בגוגל אדוורדס) כדי לכסות על החוסר? קדימה, הבמה שלכם.

איך אפשר לעזור לך?

זהר עמיהוד

רוצה שגוגל יביא יותר לקוחות לאתר שלך?
רוצה שיותר לקוחות שהגיעו לאתר יפנו ו/או יקנו?
רוצה שהאתר שלך יהיה בעמוד הראשון בגוגל?

אני, זהר עמיהוד, מציע לך עזרה כך שתוכל להפיק יותר רווחים מהנוכחות האינטרנטית שלך:

 • קידום אורגני SEO,
 • קידום ממומן Google AdWords,
 • רשימת תפוצה mailing Lists,
 • דפי נחיתה Landing Pages,
 • פרסום בפייסבוק,
 • שיפור יחס ההמרה Conversion.

התקשר אלי 09-8910462 כדי שתוכל למנף את הנוכחות האינטרנטית שלך, להביא יותר לקוחות, ליצור יותר פניות ויותר מכירות.

כן, אני רוצה יותר תנועה, יותר פניות, יותר מכירות

About זהר עמיהוד

מוביל בעלי עסקים להצלחה באינטרנט: יותר פניות ויותר מכירות. מומחה קידום אתרים (SEO), שיווק ופרסום באינטרנט (Google Ads PPC). יועץ לחברות בינוניות וגדולות בנושאי שיווק באינטרנט תוך התמחות בקידום אורגני SEO, פרסום ממומן בגוגל. בוגר תואר שני במנהל עסקים מטעם אוניברסיטת תל אביב. שותף גוגל ומוסמך פרסום בגוגל. צלצלו עוד היום 09-8910462

36 comments

 1. הגעתי לכאן מגוגל בעקבות בקשה מלקוח להסבר טוב הנושא.
  זהר יקר..
  גם שנתיים אחרי.. כתבה מצוינת !
  אתה אלוף 🙂

  • הנה עברו כמעט 3 שנים מאז שגוגל הנחיתה עלינו את Not Provided וקידום אתרים SEO חי, בועט ונושם.
   נכון, גוגל כבר לא מביא תנועה לאתרים כמו פעם. אצל לקוחותיי, אני רואה נתח של בין 40% ל- 60% תנועה אורגנית, שזה המון. זה נתח גדול התנועה שאי-אפשר להתעלם ממנו.
   גם היחס למילות מפתח מצד גוגל עבור תהפוכות ויותר מפעם אחת, מה שעוד יותר מייתר את דוח מילות המפתח בגוגל אנליטיקס.
   ובהזדמנות זאת אני מודה לגוגל שהביאך למאמר שלי 🙂

 2. ב"ה
  תודה זוהר על מאמר נפלא!
  בשורות טובות.

  נתראה במאמר הבא…

 3. היי זהר!
  בהחלט פוסט מעולה ומושקע! כל הכבוד
  אנחנו מעריכים שהסיבה שגוגל מסתירה את הנתונים היא על מנת להקטין את האפשרות למניפולציה על מנוע החיפוש ובכך לחתוך כוח משמעותי שקיים אצל מקדמי אתרים והמטרה כמובן – להפוך מקדמי אתרים למפרסמים בתשלום.

  • שלום אלעד ותודה על השתתפותך בדיון.
   כן, כבר הרבה זמן מדברים שהגיע ה- money time של גוגל וזה הזמן "ללחוץ על הדוושה עד הסוף". גוגל לא נגד מקדמי אתרים אבל היא במלחמה מתמדת מולם בניסיונות שלהם לעשות מניפולציה על תוצאות החיפוש, כהגדרתך. אין לי ספק שבעלי המניות של גוגל רוצים שגוגל תהיה חברה רווחית והיא כן פועלת בכיוון. זה לא צריך להפתיע אותנו, שנים שהיא השקיע בביסוס שוק, מתן כלים, השקעות אדירות בטכנולוגיה חומרה ותוכנה והיא מחזירה לעצמה את ההשקעה. סביר להניח שהיא רוצה שהלקוחות שלך לא רק יהנו משירותים חינם אלא גם ישלמו על שירותים שהם מקבלים. באותה מידה, יכול להיות שיום אחד הם יבקשו תשלום על שירות דואר, פתיחת ערוץ ביוטיוב, שימוש ביומן או שימוש בשירות drive ושירותים אחרים, יכול להיות בהחלט. הסיבה שגוגל נותנת את השירותים (פרט לפרסום ועוד כמה שירותים לחברות) בתשלום היא שהם משמשים פלטפורמה לפרסום. אם גוגל יציעו לך יוטיוב בתשלום, אז כנראה יהיו בו הרבה פחות פרסומות או לא בכלל. זוהי החלטה עסקית שלהם.
   ה- SEO לא מת, הוא חי ובועט ומביא לקוחות. נכון לא כמו בעבר לאור קיומן של מדיות אחרות באינטרנט, אבל עדיין אני רואה אצל לקוחותיי כי תנועה אורגנית מהווה נתח משמעותי מאוד של הלקוחות, מי יותר ומי פחות.
   ה- SEO משתנה על הסקלה שבין 100% טכנולוגי ל- 100% שיווק ואנחנו איפה שהוא בתהליך לעבר אתר שיווקי בו למקדם האתרים יש תפקיד של מאמן לבעל העסק ופחות תפקיד של שחקן, כך לפי דעתי.

 4. רק לי נראה שזה תחילת הסוף של גוגל?!?

  נ.ב. פוסט מעולה!

  • תודה גל על תגובתך,
   זה לא תחילת הסוף, זאת התחלה. גוגל היא חברה צעירה שרואה רחוק והיא תישאר איתנו עוד הרבה זמן (למי ניתנה הנבואה?). הקידום האורגני כמו הרבה דברים אחרים באינטרנט משתנה חדשות לבקרים. הנה, רק עכשיו מודיעה לנו גוגל כי מה- 11 לנובמבר 2013 יכולו שינויים בהתייחס לשם ולתמונה שלנו בפרופיל של גוגל+, דבר שישפיע על הנראות שלנו במוצרי גוגל השונים וביניהם: תוצאות חיפוש אורגני, תוצאות חיפוש מומן ועוד ועוד.

   • לא אומר שהסוף יהיה קרוב.. אבל שהעסק הולך ונהייה מסחרי זה מטריד..
    בנוסף, נראה שהם די פספסו את הקטע החברתי ולא רואה איך הם סוגרים את הפער הזה.. (אולי עם המשקפיים?!:) ובינתיים פייסבוק אוספים דטה ייחודי ויוכלו להציג תוצאות יותר איכותיות.. ולהפתיע בהמשך.. (בצורה כזו או אחרת) מעבר למנוע החיפוש של גוגל שהוא מעולה ואולי המייל.. לדעתי, רוב השירותים הנלווים שהם מציעים הם חובבניים פלוס..

    • שלום גל ותודה שאתה מקדיש מזמנך כדי להשתתף בדיון שנערך כאן
     גוגל עשו מספר ניסיונות להקים רשת חברתית משלהם, זה התחיל עם orkut בשנת 2004, המשיך עם Google Wave בשנת 2009 ובדרך גוגל רכשו פחות 2 חברות עם טכנולוגיות חברתיות, בשנת 2010 היה זה Google Buzz ואת שאר הפרטים תוכל למצוא כאן http://mashable.com/2010/07/09/google-social-media-attempts/
     צריך להבין כי פייסבוק אינה גוגל+ או יותר נכון להיפך: גוגל פלוס אינה דומה לפייסבוק, היא גם לא רוצה להיות דומה לה. נכון שיש מאפיינים דומים, אבל המטרה לשמה הוקמה גוגל פלוס שונה מהמטרה של פייסבוק, זה מעניין אבל זהו דיון אחר.
     רק אומר מילה אחת על החוזק של גוגל פלוס לעומת רשתות חברתיות. גוגל פלוס = גוגל אמר אנידור חקק ואני מסכים איתו. אפשר לקרוא את המשוואה מימין לשמאל ומשלמאל לימין. תחת שם משתמש וסיסמה אחת אתה מקבל הכול: דואר, כונן וירטואלי, יומן, וידאו, מיקום, בלוג, אנליטיקס, פרסום, מוצרים, קופונים, אמצעי תשלום, סימניות, אלבומים ועוד והכול קשור ומחובר.

 5. הי זוהר, מאמר מענייין, אולי כלים צד ג'
  http://www.alexa.com/siteinfo/seoreport.co.il
  למעשה כל דפדפן סרגל כלים או תוסף פופולארי לדפדפן יכול לאסוף מידע על מילות מפתח
  הכתובת בתוצאת החיפוש היא בסה"כ שאילתה, אולי תוכנות סטטיסטיקה צד ג יצליחו לעשות לשאילתה (שמתקבלת ככתובת מקור) פיענוח ולהוציא את מחרוזת החיפוש שכנראה מוצפנת שם

  השאלה המעניינת היא האם גוגל כמונופול על תוצאות החיפוש (ובתחומים אחרים) רשאי לעשות ככול העולה על רוחו
  האם צריך לשבת בגוגל נציג צרכני? האם צריך גוף מפקח מעל מונופולים בינלאומיים באינטרנט, האם צריך לפרק מונופולים (אה..לפי החוק כן)

  כל עוד שזה המצב, נמשיך לגלות מידי פעם שנמחקו לנו חודשי עבודה, ששיטות העבודה בוטלו החל מהבוקר, שנכסים אינטרנטיים אינם עוד וכו'

  • שלום גיא ותודה על השתתפותך בדיון.
   אני לא עורך דין וגם אבי לא עוסק בעריכת דין ואני, ברשותך, אמנע ממענה על שאלות (חשובות) אלה שעניינם היבטים משפטיים חשובים בנוגע לשמירת פרטיות ולכלכלה בריאה ונכונה.
   האם ניתן להשתמש בתוכנות צד שלישי כמו שהצגת? אני בספק כי מחרוזת החיפוש אינה בנמצא בשאילתה, גם לא באופן מוצפן.
   אני בכל מקרה אעקוב אחר דוחות הסטטיסטיקה של השרת שלי ואראה מה רואים שם ואכתוב לך.

 6. לא קלים חיינו, אבל עברנו את פרעה, נעבור גם את זה.
  מאמר מעולה, משכיל ומאיר עיניים, יישר כח !!

 7. תודה זהר, הסבר מקיף ובו זמנית ממצה. אישית, אינני איש מקצוע אך עוקב אחרי הנעשה בתחום ה- seo ומאז ומתמיד טענתי שקידום אורגני גוזל פרנסה מ"זה שהמציא את הגלגל" (גוגל). במילים אחרות, לך תתמודד עם שלטונות המס ש"המציאו את הגלגל" וגם… יכולים בכל שלב לשנות את ההגדרות. היטב הגדרת את המצב: גוגל זה עסק ומטרת העסק היא רווח!
  במעט ההבנה שיש לי בנושא, תוכן איכותי לגולש הוא מטרה ראויה לבעלי האתרים והתחכמויות ומעקפים בעלי תועלת הולכת ופוחתת ובעיקר מתייקרת. מה שעוד ברור לי הוא ש"בעלי מקצוע" רדודים ואתרים דלי תקציב, יפגעו ראשונים.

  • שלום יעקב ותודה על שהקדשת מזמנך כדי להשתתף בדיון
   ההנחיות של גוגל לבעלי אתרים נכתבו לפני זמן רב ובמהלך השנים חלו בהם שינויים קטנים. מצד שני, האכיפה של גוגל על אותן הנחיות גדלה, אולי בגלל שהם החליטו שהגיע הזמן ואולי בגלל שנוצרו התנאים המתאימים והטכנולוגיים לאכוף את מה שהם הכריזו עליו.
   אני מסכים איתך שהגיע סופו של תוכן זול שנכתב על ידי כותבי תכנים בתעריף של 45 שקלים למאמר של כמה מאות מילים. פעם זה עבד ועבד בגדול, והיום – לא עוד! נדרש תוכן איכותי וגוגל מסוגלת היום, יותר מבעבר, לזהות תוכן שכזה גם באמצעות ניתוח התנהגות הגולשים.
   אני מבין את דאגתך לבעלי העסקים הקטנים שלדעתך ידרשו ליותר משאבים, אבל אני חושב שלפני שמתחילים לעשות צריך לחשוב. מכיר את Will it Blend? הסיפור של המפעל הזה לייצור מיקסרים (מעבדי מזון) היה שהוא הוציא כל דולר פנוי שהיה לו על שיווק ושום דבר לא קרה. הוא לא מכר יותר, הוא רק הפסיד כסף, הוא הפסיד נתח שוק ולמי? לחברות הגדולות המייצרות מיקסרים. אז מנהל השיווק שלו הציע לו לצלם סרט וידאו קצר בו הוא טוחן/מרסק כל מיני דברים בבלנדר כמו למשל: גולות, המבורגר ודברים אחרים.
   בתקציב דל של 50 דולר (פרט לציוד שהם קנו כדי לרסק) הם העלו סרט וידאו עם מעט מאוד טקסט, ללא תפאורה ובו הראו איך הבלנדר שלהם מרסק הכול: אייפונים, כדורי גולף, פחיות קולה והשאר היסטוריה.
   Will it Blend נהפך לדוגמה של מחשבה יצירתית, רעיון מבריק והוצאה אפסית כדי להפיק תוכן ויראלי.
   זה המקום שגם בעלי עסקים קטנים יכולים להשתלב. נכון זה דורש מחשבה, נכון זה דורש הברקה והרבה מזל אבל זה אפשרי.

 8. הי זהר
  כרגיל אתה משתבח ומפליא לנתח ולכתוב, אם יורשה לי.
  מקדם אתרים אמיתי נהנה מהחיפוש הידני.
  מקדם אמיתי אצלו הקידום זה דרך חיים.
  מקדם אמיתי חש את גוגל ויודע פחות או יותר מאיפה מגיעה התנועה ואיזה דפים הגולשים אוהבים.
  גוגל זה עסק וכשכזה הם ינסו ומנסים למקסם רווחים מכל פעילות שיש בו.
  בברכה יוסי פנסו

  • שלום יוסי ותודה על המחמאות,
   אכן פעילות של מקדם אתרים דורשת ראייה עסקית, דורשת ראייה רחבה הרבה יותר מאשר היבטים טכניים באתר ויצירת קישורים. מקדם שעושה עבודתו נאמנה צריך לחיות את העסק אותו הוא מקדם, להבין את הלקוחות, את הצרכים שלהם, להבין מה הם מחפשים. לשם כך צריך בגרות, צריך ידע, צריך גם ניסיון בחיים. אתה וגם אני לא צעירים, ראינו וחווינו כבר הרבה בחיינו הפרטיים והעסקיים וזה הנכס שאנחנו מביאים לשיווק באינטרנט.
   אני רואה ושומע הרבה בעלי עסקים המחפשים את קיצורי הדרך, עוד טריק, עוד שיטה קצרת טווח שתביא להם תנועה ואם אפשר גם תדרג אותם גבוה בגוגל וזה לא עובד! שיווק זאת פעילות לאורך זמן, זאת פעילות שלעולם לא נגמרת.

 9. מאמר מעמיק ומושקע.
  כל הכבוד על הפירוט והנתינה:-)
  תודה

 10. תודה רבה זוהר על המאמצים וההשקעה.
  קראתי בשקיקה איך אתה מסמן מגמה של "סוף קידום מילות המפתח" ועלייתו
  של התוכן והערך ללקוח וגוגל עומדת בתחזיות שלך. כל הכבוד.

  • שלום חן ותודה על השתתפותך בדיון סביב סופן של מילות המפתח.
   "התוכן הוא המלך" את זה אנחנו יודעים מזמן וגוגל גם טרחו להזכיר לנו זאת מידי פעם, אבל הם לא יכלו לשים את האצבע על מה זה בדיוק. הם משתכללים, הרשתות החברתיות עוזרות להם בכך, דבר שלו אנחנו קוראים Inbound Marketing. פעם, לא לפני שנים רבות, בעל עסק היה יוצר תכנים וגם מפיץ אותם. באנגלית יפה זה נקרא Link Building וזה כולל בתוכו רישום לאינדקסים, הפצת תכנים באתרי מאמרים ועוד פעילויות יזומות על ידי בעל האתר. יש עדיין מקום לפעילויות מעין אלה, אבל חלקן הולך ופוחת.
   טכנולוגיית web 2.0 בה כל אחד יכול לכתוב תוכן באינטרנט בין אם זה בלוג שלו, פורום, אתרי ביקורת, רשתות חברתיות שם הוא יכול לדרג, לאהוב או לא לאהוב, לשתף, לצייץ העבירה את הפצת התכנים לידי הלקוחות וגוגל מסתכל מה הם אומרים על התוכן, האם הם מפיצים אותו, כיצד הם נותנים לו נקודות ועוד ועוד סיגנלים להם קוראים במילה אחת metrics.
   פעם מדדו את ה- metrics בכמה אנשים לחצו like או עשו Share, היום המטריקס יותר מורכב וכולל את פעילויות שמעבר ל- share, מעבר לציוץ. מה שווה תוכן שעשו לו share אבל מעטים לחצו והגיעו אליו? מה שווה ציוץ שלא צוייץ פעם נוספת? מה שווים תכנים שכל פעם אותם אנשים עושים g+? אכן, המטריקס היא דבר מורכב.
   כדי שזה יקרה, כדי שהציוץ ימשיך להיות מצוייץ וכדאי שה- share ישכפל את עצמו צריך תוכן ואתה בתור קופירייטר למקרים קשים יודע שזה לא משהו שיוצאים ב- 45 שקל ל- 300 מילה.

 11. זהר היקר,
  סיכום מצויין של צעד נוסף בלחץ האדיר שגוגל מפעילה על מקדמי האתרים בשנים האחרונות.
  גוגל בעצם אומרת לבעלי האתרים אתם תכתבו הכי טוב שאתם יכולים עבור הלקוחות שלכם ולגוגל יש את היכולת להחליט לבד איזה אתר להציג למחפשים ובאיזה מיקום, ואני ממש ממש לא מעוניינת שאתם תנסו להשפיע בדרכים מלאכותיות על התוצאות שהלקוח רואה.
  זהר, אני יודע שאתה הבנת את העיקרון הזה כבר לפני שנים, וזו בגדול היתה הגישה שלך תמיד לנושא קידום אתרים.
  השינוי הזה הוא טוב לגולשים כי הם פחות חשופים למניפולציות מלאכותיות של פעולות קידום.
  את בעלי האתרים זה משאיר עם פחות אפשרויות להבין מה בדיוק הגולשים מחפשים, אלא אם כן הם באמת משלמים על פרסום ממומן לגוגל.
  בכל מקרה תהליך של קידום אתרים הוא תהליך ארוך שאינו יכול להביא גולשים במהירות לאתר, לכן כיועץ שיווק אני ממליץ לכל בעל עסק חדש להתחיל עם פרסום בגוגל בכדי להבין באיזה ביטויים כדאי לו בכלל להתמקד, ובאיזה ביטויים שקשורים למוצר ולשירות שלו כדאי לו לפנות לגולשים. ברור שזה ממקד את העבודה בהמשך.

  בקשר למקדמי אתרים בכלל, אני חושב שהם צריכים להימדד רק בפרמטר אחד: כמה תנועה רלוונטית הם מצליחים להביא לאתר, ככל שהם יותר מקצועיים הם יביאו יותר תנועה וכך גם יקבלו תמורה גבוהה יותר, ואם הם לא מקצועיים ועשו פעולות שלא הביאו תנועה למה צריך לשלם להם ? הרי אנחנו חיים בעולם שהוא מדיד.
  ועכשיו בעקבות השינוי הנ"ל בגוגל יהיה עוד יותר קשה לבדוק איזו תנועה הם הביאו לאתר וכמה התשלום עבור הקידום היה כלכלי.

  • שלום דורון ותודה על השתתפותך בדיון,
   אכן מדידה היא יסוד הפרסום באינטרנט ויש למדוד את הפעילות השיווקית כולל פעילות של קידום אתרים. אני אף פעם לא בעד מדידה על פי פרמטר אחד, למשל מספר המבקרים. לדעתי, צריך לבנות סט של מדדים, אני ממליץ על 4-6 מדדים, שיתנו תנועה מלאה יותר, פרמטרים כגון זמן שהייה באתר, אחוז נטישה, מכירות, פניות וכל זאת בהתאם למטרה.
   איזו מטרה? זאת כבר שאלה אחרת, אבל לפעילויות השיווק צריכה להיות מטרה. מניסיוני אני יודע שאם לחברה יש יותר ממוצר אחד, יותר מליין מוצרים אחד אז יש מצב בו יש מספר מטרות שיווקיות שאותן צריך להגדיר בהתאם למוצר או השירות ואולי גם קהלים שונים אליהם מיועדים השירותים והמוצרים והתמונה מתחילה להיות הרבה יותר מורכבת.
   מטרת העל של עסק, כל עסק, היא יותר רווח ויש לקשור את פעילויות השיווק והקידום ביניהם אל השורה התחתונה של העסק, לפעמים באופן ישיר ולפעמים באופן עקיף. איך תמדוד תנועה רלוונטית לאתר שבו עסקה נסגרת תוך מספר חודשים ועוד באמצעות הטלפון או פגישה פנים אל פנים? המדידה הרגעית תאמר שהגיע גולש. איך המדידה לטווח ארוך תדע שאותו ביקור באתר שהגיע מתנועה אורגנית (לה אתה היית אחראי בתור מקדם אתרים), אי שם לפני 4 חודשים, היה זה שגרם ללקוח לחזור לאתר ולבסופו של דבר, חודשיים לאחר מכן לסגור עיסקה.
   אם גרמתי למי מיכם כאב ראש, אני מתנצל מראש. אכן נושא המדידה הוא לא פשוט. זה לא אומר שזה בלתי אפשרי, אבל הדרך לחישוב ROI והרי כולנו רוצעם למדוד החזר על ההשקעה, מורכב ולא פשוט.
   אהבתי את נושא הפרסום הממומן בגוגל כשלב התחלתי לעסק במנוע החיפוש ואני מוסיף שגם אם אתה בעמוד הראשון בעשרות ביטויים כדאי לך להמשיך ולפרסם כדי להשיג עוד ועוד קליקים. דף התוצאות של גוגל הוא שטח נדל"ן ואם אתה לא תהיה שם עם התוצאה הממומנת או התוצאה האורגנית, המתחרה שלך יהיה שם. זה יכול להוביל למצב שבו לקוח שכבר מכיר את העסק, בחיפוש הבא שלו ילחץ על תוצאה ממומנת (מה איכפת לו? הוא לוחץ על תשובות רלוונטיות מבחינתו) ולבעל העסק זאת נראה כמו הוצאה מיותרת, אבל זה המחיר שמפרסמים משלמים לגוגל עבור הבאת תנועה.
   גוגל אומרים כבר הרבה זמן שתוכן הוא המלך, כבר הרבה זמן הם מדברים על איכות התוכן ועל התנהגות גולשים אלא שהם לא אכפו את זה במכה אחת. הם לאט לאט מיישמים את מה שאמרו הרבה זמן. אתה בטח זוכר את האתר למכירת קישורים build my rank . לפני שנה וחצי גוגל החליטה להתעלם ממנו, לא להתייחס לקישורים שהוא מכר וגם על הדרך להעניש בעלי אתרים שקנו קישורים ביודעין בניגוד גמור להנחיות של גוגל. האתר build my rank פעל במשך תקופה ארוכה בגלוי. כול מקדמי האתרים ידעו עליו, גם בעלי עסקים. אני בטוח שגם גוגל ידעו ולא עשו דבר. כי אם אני ידעתי שאפשר לקנות קישורים לפי משקל, גם גוגל ידעו. ידעו אבל לא עשו. יום אחד הענק התעורר.
   אני מציע לכל בעל עסק לחזור ולקרוא את הנחיות גוגל למנהלי אתרים. אני לא חושב שגוגל נגד מקדמי אתרים, בכלל לא. יש פה שותפות כדי ליצור אינטרנט טוב יותר.

 12. היי זהר
  מאמר מעולה ומפורט תודה!!

  אם אני רוכש תעודת SSL לאתר שלי,
  האם האתר כן יראה את התוכן המוצפן?
  האם השרת יראה וידע להבין את ההצפנה של גוגל?

  אלי כהן – וידאו טיפ
  ערוץ הטלוויזיה הפרטי שלך.
  http://Video-Tips.TV

  • שלום אלי ותודה,
   נושא המאמר, Not Provided אינו קשור האם האתר אליו גולשים מאובטח או לא אלא לאבטחה של אתר גוגל. מכיוון שאתר גוגל מאובטח SSL כל התקשורת בינו ובין מחשב הלקוח (המחשב שלך) נערך בצורה מאובטחת.

 13. ב"ה
  פשוט מעולה
  לא הבנתי לאן הם נעלמו פתאום
  הרגע קיבלתי את התשובה

 14. שמחה מרגליות

  פוסט מעולה!
  תודה

 15. זהר – כרגיל שיחקת אותה!
  למרות שבסוף היום גוגל היא חברה כלכלית. אותי לימדו תמיד שמתנות.. לא מחזירים. נורא מעצבן שהיא מתכסה במילים יפות של אבטחת מידע כשלמפרסמים היא כן מספקת נתונים.

  בנוסף מדובר בחברה מחושבת – היא לא פוגעת כאן במשתמש הקצה אלא במשווק, כך שברור שקול (וכל) צעקה שתקום מצד משווקים בעולם תעלם כמו שהגיעה ולא תעזור בכלום.
  לדעתי זאת טעות!
  די עם היפות נפש – חברה רוצה להרוויח כסף? בצדק! רק שתגיד את זה שחור על גבי לבן ולא תתיפייף עם ססמאות בלי כיסוי.
  סורי. קצת עצבנית 🙂

  מבחינה מקצועית אנחנו תמיד ממליצים ללקוחות, בכל מקרה, להתחיל עם קמפיין פרסומי, אפילו קטן, כדי לבחון ולבחור את הביטויים בהם מתמקדים באורגני.

  אתה זהר, תותח!

  • שלום ורד,
   בין גוגל למשווקים/בעלי עסקים מתנהל משחק של תן וקח במטרה משותפת לתת ערך טוב יותר וחוויית משתמש טובה יותר ללקוח. זהו אינטרנס משותף של שני הצדדים כי הלקוחות של העסק (שהגיעו באמצעות גוגל) הם קודם כול לקוחות של גוגל.
   צעקה, כפי שאמרת, לא תעזור כאן ויש להתארגן אחרת כדי לדעת את הביטויים ה"שווים" שמביאים לקוחות שגם ממירים ואולי גוגל אומרת לנו, המשווקים: "תעזבו את מילות המפתח – תנו ערך סביב נושא ואני, גוגל, כבר אביא לכם את התנועה".
   באחת התגובות כאן למטה צויין שזה עשוי לתת יתרון לאתרים גדולים המרכזים הרבה תוכן על נושא מסויים על פני אתר שיש בו 2 אולי 3 דפים בנושא.
   אני מאוד מבין את ההמלצה שלך ללקוחות להתחיל במסע פרסום ממומן כדי לראות מה עובד או לא עובד. זה מקור מצויין למידע שעולה כסף, לא רק לגוגל אלא גם למי שמנהל את הקמפיין, אבל הפרסום אורך זמן וצריך לאסוף את הנתונים ולנתח אותם וזה עוד זמן והלקוחות רוצים מהר.

 16. וואו איזה פוסט מעולה!!!!

 17. היי זהר
  פוסט מושקע וממצה את כל הבעיות שמקדמי אתרים נתקלים בהם.
  בהחלט, גוגל דוחפת את כולנו להתחיל לשלם לה יותר עבור השירותים שהתרגלנו לצרוך בחינם. כולם היום תלויים בגוגל כדי לקדם את העסקים שלהם ולהביא יותר תנועה לאתר שלהם ולכן עסקים ישלמו לגוגל כדי להיות שם.
  לדעתי בנוסף למטרה שאנשים ישלמו עבור פרסום, גוגל מעוניינים במידע אמיתי, עדכני ואמין ולא מידע שמותאם לעכבישים של גוגל כחלק מקידום אתרים.
  העולם/גוגל משתנה ואנחנו נתאים את עצמנו אליו

  • שלום שרון ותודה ששיתפת אותנו במחשבותך על האסטרטגיה של גוגל שקודם נתנה לנו חינם והרגילה אותנו ועכשיו לוקחת מאיתנו ומבקשת כסף. אכן זאת טענה שהעלתי במאמר, אם כי לא היחידה.
   והפרסום עובר יותר ויותר למובייל, תחום המומחיות שלך, פרסום בתוצאות החיפוש של גוגל, פרסום באפליציות ועוד.
   אכן, נושא קידום האתרים עבר מהפכה בשנים האחרונות והמהלך הזה של גוגל לעבר 100% Not Provided היה רשום על הקיר, ומי שרצה קרא ומי שלא רצה התעלם. אז מי שהתעלם בשנתיים האחרונות, כבר לא יכול להתעלם, זה כאן ועכשיו.
   העולם משתנה והזירה האינטרנטית משתנה בקצב מהיר עוד יותר ואסיים בסיפור אישי: שבוע לאחר ההכרזה של גוגל ב- 23 לספטמבר 2013, הזדמן לי להרצות בקורס שיווק באינטרנט ובחרתי להרצות על Not Provided. ערכתי מצגת, תפסתי מסכים והכול עבר בשלום.
   אתמול כבר עדכנתי את תמונות המסך כי גוגל אנליטיקס שינו את המימשק… כל כך מהיר.

 18. זוהר תודה רבה על הסיכום המפורט לכל הסאגה הזאת שמשגעת את כולם.
  אין ספק, גוגל ידחפו יותר ויותר משווקים לכיוון האדוורדס (לפחות לאלו שחשוב לדעת ולנתח מהם הביטויים שהכי שווה להשקיע בהם)
  עבור בעלי אתרים שכבר פעילים כמה שנים, זה לא יהיה שינוי כזה גדול כי הם פחות או יותר יודעים מה טוב להם ומה פחות.
  אתרים חדשים ילמדו להסתדר עם הוובמסטר וכולנו נמשיך לנגן לפי החליל של לארי וסרגיי

  • שלום אנידור ותודה,
   מידע עולה כסף. זה נכון בעולם הישן (פיזי) וזה נכון בעולם החדש (אינטרנט). יש כל מיני סוגי תשלומים בעולם הישן, כסף ושווה כסף, ויש גם כמה סוגי תשלומים בעולם האינטרנט כסף ושווה כסף. המייל הוא "תשלום" להרבה שירותים, המידע שסיפקו בעלי אתרים לגוגל עד כה היה "שווה זהב" בגלל זה היא נתנה את השימוש בתוכנה כמו גוגל אנליטיקס וחסכה לכל בעל עסק בין עשרות למאות דולרים כל חודש, אבל היא קיבלה נתונים, הרבה מאוד נתונים שעזרו לה לגדול.
   גוגל היא חברה עיסקית ואל לנו לשכוח את זה לרגע. נכון שהיא עושה למען הקהילה, אבל עיקר פעילותה היא לכיס לארי, סרגיי והמשקיעים.

 19. הי זוהר,
  פוסט מצוין!
  תודה 🙂

 20. זוהי התחלה של הסוף של הקידום הקלסי.
  למעשה גוגל לוקחת את המושכות לידיים ואומרת: "אתם תעשו ואני אקטלג אתכם".
  לפי התוכן שיש באתר, גוגל תדע להביא לכל אתר את הגולשים המתאימים לו.
  זה טוב וזה מענין, עכשיו כל אתר נמדד לפי האיכות שלו ואין יותר משווקים "חאפרים" שמייצרים תוכן לא תקין כדי למשוך אנשים או את גוגל.
  הבעיה עלולה להיות על חשבון עסקים קטנים שאין להם תקציב ואת מקומות הראשונים בתוצאות האורגניות יתפסו אתרים כמו דפי זהב או בזק או אפילו פורטלים ותיקים.
  אני מאמין שזה שינוי דרסטי ראשון מתוך סדרה של שינויים עתידיים לשיפור ותיקון, ולא רק זה, הולך להיות בום אחד גדול ככל הנראה לקראת סדרה של מוצרים חדשים שגוגל מתכננים.

  אלי

  • שלום אלי,
   גוגל סימנה את סוף קידום מילות המפתח בצורתו הקלאסית כבר לפני שנתיים. Not Provided של 2011 היה עוד אבן דרך בתהליך שגוגל עברה להבנת התכנים. הביטוי של זה בא בהקמת התשתית של "גרף הידע" של גוגל, יישום של Schema, הבנה של מילים נרדפות או סינונימים (חושך – עלטה, סוד – רז, סוף – קץ, אני – אנוכי, עני – רש וגם פשוט – קל, תקווה – שאיפה), הבנה של מילים חלופיות ( לדוגמה: אינטרנט – מרשתת, דיסק – כונן, ברקס – בלמים, טרנינג – אימונית, אופסייד – נבדל, ג'ק – מגבה, סוויץ – מפסק) שלא לדבר על נתונים התנהגותיים של הלקוחות. בקיצור, כל אלה הביאו אותי למסקנה שגוגל יודע הרבה מעבר למילות מפתח וצריך להערך בהתאם.
   השאלה היחידה העומדת על הפרק האם כל זה חל על אתרים הכתובים עברית? פה אין לי תשובה חותכת שאכן גוגל מבין את הכול. בלי ספק שהוא מבין הרבה יותר מאשר בעבר אבל נראה שההתייחסות לעברית שונה מאשר לשפה האנגלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כמה זה? *

נגישות